ورزش کشتی

همه چیز در مورد ورزش کشتی | تحقیق در مورد ورزش کشتی | عکس های ورزش کشتی

وقتی ایران در رقابت های المپیک شرکت میکند، یکی از رشته های ورزشی که امید زیادی به گرفتن مدال داریم، بخش کشتی است. بله همانطور که همه ما میدانیم کشتی یکی از رشته های ورزشی پر طرفدار در ایران است و از طرفی در کشور ما قدمت تاریخی دارد و از زمان های قدیم افراد ورزش کشتی را انجام میدادند. این ورزش که این روزها باز هم در بین جوانان طرفدار پیدا کرده است، از جمله ورزش های کم هزینه است که از هر قشری میتوانند در این رشته فعالیت بکنند. با مجله ورزشی باشگام همراه باشید تا تحقیق کاملی از ورزش کشتی برای شما بیان کنیم.

شما میتوانید باشگاه های کشتی را در مجموعه های ورزشی بخش کشتی مشاهده کرده و تمامی اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام در باشگاه های کشتی را بدست بیاورید.

 

تحقیق در مورد ورزش کشتی

 

کشتی یک ورزش رقابتی است که دو نفر با هم مبارزه میکنند. این دو نفر از ابزار و وسایل خاصی استفاده نمیکنند و فقط باهم گلاویز میشوند. این دو رقیب سعی میکنند با قدرت بدنی حریف را به زمین زده یا از میدان مسابقه بیرون کنند.

از گذشته های دور این ورزش ساده در بین مردم رواج داشته است. البته در گذشته شیوه ها کمی خشن تر بوده و مجب آسیب نیز میشده است. اما امروزه طی قوانینی ساده تر، با توجه به امتیاز گیری هر کشتی گیر، برنده شناخته میشود.

همانطور که میدانید کشتی یک ورزش المپیکی است و بازی های جهانی کشتی هم برگزار میشود.

 

ورزش کشتی

 

انواع کشتی

 

دو رشته مختلف از کشتی در المپیک وجود دارد:

 • کشتی آزاد
 • کشتی فرنگی

 

این دو رشته در تمام دنیا پذیرفته شده اند و ورزشکاران حرفه ای دارند. علاوه بر این رشته ها شاخه های دیگری از کشتی در هر کشور وجود دارد.کشتی با کمربند شامل گلیما در ایسلند، شوینگن در سوئیس، گوراش در آسیای میانه و نیز سومو و جوجیتسو در ژاپن، و سامبو در روسیه اشاره کرد. در ایران نیز کشتی با چوخه یکی از رشته‌های محلی و بومی می‌باشد.

 

تفاوت کشتی فرنگی با کشتی آزاد

 

قوانین در این دو شاخه از کشتی متفاوت است. 

 

کشتی فرنگی 

 

کشتی فرنگی بیشتر در اروپا رواج دارد. مهم ترین ویژگی این نوع کشتی است که به کشتی گیران اجازه نمیدهد که پا و بطور کلی پایین تر از کمر حریف را بگیرند. همچنین در کشتی فرنگی به هیچ عنوان نباید برای متوقف کردن حریف از فشار به عضلات استفاده کرد و انجام این کار خطا محسوب می شود. بنابراین در کشتی فرنگی دو کشتیگیر باید مدام باهم در تماس باشند و بیشتر حالت ایستاده دارد. در این رشته به هیچ عنوان نباید دست به زیر کمر حریف بخورد.
مدت زمان کشتی فرنگی دو زمان 3 دقیقه ای میباشد که درصورت تساوی یک دوره سوم نیز وجود دارد. در آخر هر کشتی گیر که دو زمان از 3 زمان را برنده شده باشد، برنده کل مسابقه خواهد بود.

 


کشتی آزاد

 

 در کشتی آزاد برخلاف کشتی فرنگی گرفتن پای حریف آزاد است. بنابراین در آن تمام بدن کشتی گیرها درگیر می شود و رقابت سخت تر و نفس گیرتر می شود. در این کشتی راه های مختلفی برای حمله و دفاع وجود دارد. همچنین اگر کشتی گیر بصورت ملایم به حریف ضربه بزند یا او را پرتاب کند مجاز است. البته به شرطی که انجام این کار سلامتی حریف را به خطر نیندازد.
مدت زمان کشتی آزاد نیز 2 زمان 3 دقیقه ای می باشد که در آخر امتیازات مجموع هر دو زمان محاسبه می شود.

 

 

ورزش کشتی را از چه سنی شروع کنیم

 

همیشه به والدین توصیه میشود تا فرزندان خود را از سن کودکی به کلاس های ورزشی بفرستند تا هم بدن سالم تری داشته باشند و هم به طور حرفه ای ورزشی را دنبال کنند. اما برخی متخصصین توصیه میکنند برای ورود به ورزش کشتی از پانزده سالگی شروع کنند. چراکه کشتی یک ورزش سنگین است و ممکن است آسیب های زیادی را به کودک در سن رشد بزند.

بهترین سن برای شروع ورزش کشتی 15 سالگی است. در سنین کمتر ممکن است آسیب ها ماندگار شوند و بر فرم بدنی ورزشکار اثر بگذارند.البته این ورزش کشتی فواید بسیار زیادی نیز دارد. اگر بخواهیم فواید کشتی در سنین کم و نوجوانی را به صورت خلاصه وار توضیح دهیم می توان به موارد زیر اشاره کرد :

فواید کشتی برای کودکان و نوجوانان

 1.  افزایش اعتماد به نفس در کودکان و نوجوانان به دلیل جدال تن به تنی که میان آن ها صورت می گیرد.
 2. بالا رفتن قدرت بدنی به دلیل تمرینات سخت و مخصوص در این رشته ورزشی
 3. افزایش قدرت انعطاف پذیری به دلیل وجود تمرینات کششی زیاد
   

 

برای ورزش کشتی چه چیزهایی لازم است

 

این ورزش جزو ورزشهایی است که وسایل و تجهیزات خاصی نیاز ندارد. معمولا برای این ورزش کفش و لباس مخصوص تهیه میشود و بقیه تمرینات زیر نظر مربی در باشگاه های مخصوص انجام میشود. اما موضوع تغذیه مناسب در این ورزش از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. از جمله مواردی که در تغذیه یک کشتی گیر باید به آن توجه شود میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 • آب

به جرات میتوان گفت گه کمبود آب در بدن یک کشتی گیر بزرگ ترین دشمن اوست. زمانیکه آب بدن شخصی کاهش پیدا کند، عمل تعریق نیز کاهش چشم گیری خواهد داشت. همین عامل نیز می تواند سبب آسیب های جدی مانند ضعف عملکرد عضلانی و ورزشی شود. بنابراین توصیه می کنیم که چند ساعت پیش از شروع ورزش چند لیوان آب بنوشید. همچنین پس از کشتی نیز بهتر است از آبمیوه های طبیعی استفاده کنید.

 • املاح معدنی

در هنگام ورزش و تعریق برخی از موارد معدنی مانند سدیم ، پتاسیم ، کلسیم و منیزیم را از دست می رود و تعذیه یک کشتی گیر باید به گونه ای باشد که تمام این مواد معدنی را تامین کند.

علاوه بر دو مورد بالا مواردی چون کربوهیدرات ها، ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها، کراتین برای بهبود عملکرد ورزشی کشتی گیر و... باید در تغذیه شخص در نظر گرفته شود.

 

 

فدراسیون جهانی ورزش کشتی چه نام دارد

 

فدراسیون بین المللی کشتی فیلا نام دارد.

 

قوانین کشتی

 

 1. ضربه فنی: تماس پشت حریف به طوری‌که هر دو شانه به مدت۳ثانیه به تشک بچسبد.
 2. پرتاب: فنون پرتابی در کشتی آزاد ۴ امتیاز و در کشتی فرنگی هم ۴ امتیاز خواهد داشت ولی در کشتی فرنگی اگر همراه با چرخش و کنترل در هوا باشد ۵ امتیاز به اجراکننده فن تعلق می‌گیرد.
 3. پایان مسابقه: در کشتی آزاد اختلاف امتیاز ده و در کشتی فرنگی اختلاف امتیاز هشت به معنای پایان مسابقه است اگر هیچ‌کدام از دو کشتی گیر حریف خود را ضربه فنی نکنند یا به اختلاف امتیاز عالی نرسند پس از پایان شش دقیقه زمان قانونی کشتی کشتی‌گیر با امتیاز بیشتر برنده اعلام خواهد شد.

نکته: در صورت برابر بودن امتیازات کشتی‌گیری که امتیاز آخر را گرفته باشد پیروز خواهد شد.

 

عکس ورزش کشتی

 

با کلیک روی عکس ها، تصاویر بزرگ تر را ببینید.

 

ورزش کشتی عکس ورزش کشتی عکس ورزش کشتی

 

عکس ورزش کشتی عکس ورزش کشتی