معرفی کامل ورزش فوتبال (آپدیت شده) + ویدئو

معرفی کامل ورزش فوتبال✔️به همراه تاریخچه جذاب، اصطلاحات فوتبالی، ابعاد زمین فوتبال،قوانین سال1401 و معرفی ستارگان تاریخ فوتبال + ویدئو

فوتبال، ورزشی که همه مردم در سراسر زمین آن را میشناسند و عده زیاد علاقه مند به این ورزش پر هیجان و جذاب هستند.  میلیونها نفر در جهان فوتبال بازی میکنند و مسابقات فوتبال را دنبال میکنند. ستارگان فوتبال میلیون ها دلار دستمزد برای هر فصل بازی دریافت میکنند و با یک بازی درخشان طرفداران را هیجان زده میکنند. با مجله ورزشی باشگام همراه باشید تا ورزش فوتبال را بهتر و بیشتر بشناسیم و دلیل جذابیت این ورزش را بررسی کنیم.

در این نوشته همه آنچه که یک طرفدار واقعی فوتبال باید بداند را مطالعه خواهید کرد. از تاریخچه کامل فوتبال تا زمان شکل گیری فیفا، از اندازه های زمین فوتبال تا تعداد بازیکنان هر تیم. یک طرفدار واقعی فوتبال باید به همه این موارد آشنا باشد.

 

شاید این مطلب برای شما مفید باشد: معرفی کامل علی دایی

 

معرفی رشته ورزشی فوتبال

 


فوتبال یک ورزش گروهی و تیمی است. دو تیم یازده نفره با هم بازی میکنند و تیمی که گل های بیشتری به ثمر برساند برنده خواهد بود. بازیکنان فوتبال با یک توپ فوتبال در زمین مخصوص که کف آن چمن طبیعی یا چمن مصنوعی است بازی میکنند. بازیکنان سعی میکنند با تکنیک های مخصوص این ورزش، از بازیکنان تیم حریف عبور کرده و توپ را وارد دروازه بکنند.
یازده بازیکن در هر تیم هستند که هر کدام نقش و جای خاصی دارند. هر تیم چند مهاجم، هافبک، مدافع و یک دروازه بان دارد. سرمربی با توجه به فیزیک و تکنیک هر بازیکن جایگاه او را تعیین میکند و مسئولیت های خاصی به بازیکنان میدهد که در جهت پیشرفت تیم و پیروزی همه با هم همکاری میکنند.
در واقع به برنامه و استراتژی های مربی تیم سیستم فوتبالی گفته میشود. همه بازیکنان تلاش میکنند برای تیم و با سیستم مربی بازی بکنند.گفتیم که ورزش فوتبال بسیار پرطرفدار است حالا با آمارهای جهانی این امر را نشان میدهیم؛ امروزه در کل کشورهای دنیا 250 میلیون فوتبالیست وجود دارد که علاقه مند به این ورزش هستند و به طور حرفه ای در لیگ های مختلف فوتبال بازی میکنند.
 

✅همچنین مقاله جذاب همه چیز در مورد جام جهانی 2022 قطر را در آستانه جام جهانی فوتبال بخوانید.

 

ورزش فوتبال از کجا شروع شد؟

 

تاریخچه بازی فوتبال

 

فوتبال ( soccer,football )  به شکل امروزی و مدرن از اواسط نوزدهم از انگستان به این شکل رواج یافت اما همین فوتبال به شکل های ساده تر در قرن های گذشته در بین مردم ملت های دیگر انجام میشد.


تاریخچه فوتبال در جهان


اولین نمونه های شناخته شده بازی تیمی شبیه به فوتبال شامل یک توپ، که از یک سنگ ساخته شده بود، در فرهنگ های بسیار قدیمی آمریکایی جنوبی برای بیش از 3000 سال پیش رخ داده است. در برخی مناطق بازی فوتبال به شکل یک مراسم معنوی برگزار میشد. توپ نماد خورشید بود و کاپیتان تیم بازنده قربانی خدایان می شد! 
اولین بازی شناخته شده با توپ که شامل لگد زدن نیز بود در قرن سوم و دوم قبل از میلاد در چین با نام کوجو انجام شد. کوجو را با یک توپ گرد (چرمی دوخته شده با خز) روی یک مربع بازی می کردند. این نوع کوجو تغییر یافت و بعداً به ژاپن گسترش یافت و به نام کمری در مراسمات رسمی ژاپنی انجام می شد.

انواع دیگر بازی های توپ در یونان باستان نیز شناخته شده بود. این توپ با تکه های چرم پر از مو ساخته شده است (گفته میشود که اولین توپ های پر از هوا در قرن هفتم ساخته شد). با این حال، بازی‌های توپ در روم باستان از جایگاه پایینی برخوردار بودند. در روم باستان، بازی با توپ به عنوان سرگرمی در عرصه های بزرگ (آمفی تئاتر) برگزار نمیشد، اما در تمرینات نظامی در میان نظامیان یک تفریح مفرح به حساب می آمد. این فرهنگ رومی بود که فوتبال را به جزیره بریتانیا آورد.
 

ورزش فوتبال

 

ورزش فوتبال از چه زمانی به شکل امروزی رسمیت یافت؟


آنچه که معتبرترین منابع تاریخی یاد میکنند این است که این بازی در قرن دوازدهم در انگلستان ابداع شده است. در این قرن، بازی هایی شبیه فوتبال در چمنزارها و جاده های انگلستان انجام می شد. علاوه بر ضربات پا، زدن مشت به توپ هم آزاد بود. این شکل اولیه ورزش فوتبال بسیار خشن تر از شیوه بازی مدرن بود.
با این حال زمان زیادی طول کشید تا ویژگی های فوتبال امروزی در عمل به کار گرفته شود. برای مدت طولانی تمایز واضحی بین فوتبال و راگبی (فوتبال آمریکایی که از زد و خورد های فراوانی برخورداراست) وجود نداشت. همچنین تغییرات زیادی در مورد اندازه توپ، تعداد بازیکنان و طول مسابقه وجود داشت.

ورزش فوتبال اغلب در مدارس انجام می شد و مخلوطی از راگبی و فوتبال بود. در راگبی قوانین امکان گرفتن توپ با دست بود و بازی که امروزه به عنوان راگبی می شناسیم از اینجا سرچشمه می گیرد. ایرلندی ها سبکی از فوتبال را بازی میکردند که با پا و با پاس کاری انجام میشد و همین مدل بازی بعدا در دنیای فوتبال غالب شد.

تلاشی برای ایجاد قوانین مناسب برای بازی در جلسه ای در کمبریج در سال 1848 انجام شد، اما راه حل نهایی برای تمام مسائل مربوط به قوانین به دست نیامد. یکی دیگر از رویدادهای مهم در تاریخ فوتبال در سال 1863 در لندن رخ داد که اولین اتحادیه فوتبال در انگلستان تشکیل شد. تصمیم گرفته شد که حمل توپ با دست مجاز نباشد. این جلسه همچنین منجر به استانداردسازی اندازه و وزن توپ شد. نتیجه جلسه لندن این بود که بازی به دو سبک تقسیم شد: فوتبال انجمنی و راگبی.

فوتبال به شکل کنونی بازی طبقه کارگر در انگلیس بود. کم کم این بازی پرهیجان در همین قشر کم درآمد و کارگر طرفداران بسیار زیادی پیدا کرد بطوری که درآن زمان تماشاگران یک بازی به 30 هزار نفر رسیدند. به تدریج فوتبال توسط مسافران انگلیس به سایر نقاط کره زمین رفت و در هند و آمریکای جنوبی طرفداران زیادی پیدا کرد.
 

✅همچنین مقاله جذاب امباپه،آمده است تا جای رونالدو و مسی را بگیرید بخوانید.

 

تاریخچه فوتبال

 

فیفا چه زمانی تاسیس شد؟

 

فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) در سال 1904 تأسیس شد و یک قانون اساسی توسط نمایندگان فرانسه، بلژیک، دانمارک، هلند، اسپانیا، سوئد و سوئیس امضا شد. انگلیس و سایر کشورهای انگلیسی از ابتدا به فیفا نپیوستند، آنها این بازی را اختراع کرده بودند و دلیلی برای تابعیت از قوانین یک انجمن نمی دیدند. با این حال، آنها در سال بعد به فیفا پیوستند، اما تا سال 1950 در جام جهانی شرکت نکردند.
کشورهای مختلف لیگ های داخلی خود را داشتند و بازی های داخلی را برگزار میکردند. اولین مورد، همانطور که قبلا ذکر شد، لیگ فوتبال انگلیس بود که در سال 1888 تأسیس شد.
در سال 1908 فوتبال برای اولین بار به عنوان یک ورزش رسمی در بازی های المپیک گنجانده شد. تا زمانی که اولین جام جهانی فوتبال در سال 1930 برگزار شد، مسابقات فوتبال بازی های المپیک به عنوان معتبرترین مسابقات در سطح ملی شناخته می شد. فوتبال زنان تا سال 1996 برگزار نمیشد.

 

کلیپ معرفی ورزش فوتبال

 

 

✅همچنین در مورد استادیوم های جام جهانی قطر 2022 بخوانید.

 

چرا فوتبال ورزش محبوبی است؟

 

ورزش های کمی هستند که به اندازه فوتبال به تماشگران هیجان و اشتیاق منتقل میکنند. این ورزش فوتبال است که توانسته مردم را در مقابل تلویزیون در کافه ها و مکان های عمومی جمع کند. در سال 1950 استادیوم باشکوه ریودوژانیرو برای حدود 200000 نفر آماده بود. هیچ ورزش دیگری وجود ندارد که استادیوم هایی با این ظرفیت برای میزبانی بازی های ساخته شده باشند.

دو سبک مختلف از فرهنگ هواداران در فوتبال وجود داشته است: انگلیسی و آمریکای جنوبی. طرفداران انگلیسی سبک آواز خواندن را در مسابقات داشتند. از سوی دیگر، در آمریکایی‌ جنوبی سبک کارناوال را که شامل ترقه و آتش‌بازی رواج بیشتری پیدا کرد. طرفداران در کشورهای دیگر بعدها ترکیبی از این سنت ها را پذیرفتند.
ورزش فوتبال ترکیبی است کار جمعی و درخشش فردی. هیچ چیزی در این ورزش قابل پیش بینی نیست. شانس و تلاش در کنار هم دیده میشوند. تا آخرین لحاظ یک بازی هیچ کس نمیداند چه خواهد شد و همین موارد موجب محبوبیت زیاد این بازی شد.

 

همه چیز درباره ورزش فوتبال

 

جهانی شدن ورزش فوتبال

 

در اواخر قرن نوزدهم، تنها چند تیم ملی فوتبال وجود داشت. انگلستان و اسکاتلند اولین تیم های ملی را داشتند و در 1870 با یکدیگر بازی کردند. امروزه 211 تیم ملی در فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا)، نهاد حاکم بر این ورزش وجود دارد. یکی دیگر از دلایل جهانی شدن را می توان در افزایش کشورهای شرکت کننده در مسابقات مقدماتی جام جهانی مشاهده کرد: از 32 کشور در سال 1934 به بیش از 200 کشور در سال 2014.
مناطق جهان به شش کنفدراسیون تقسیم شده اند: کنفدراسیون فوتبال آفریقا (CAF)، کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC)، اتحادیه اتحادیه های اروپای فوتبال (یوفا)، کنفدراسیون آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی و فدراسیون فوتبال کارائیب (CONCACAF)، کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه (OFC) و کنفدراسیون سودامریکای فوتبال (CONMEBOL).

 

ورزش فوتبال و مسی


 

زمین فوتبال


زمین فوتبال یک زمین مستطیل شکل است که کف آن چمن طبیعی و یا مصنوعی است. زمین فوتبال ۹۰ تا ۱۲۰ متر و عرض آن ۴۵ تا ۹۰ متر است.این دقیق نبودن اندازه ها به این دلیل است که قوانین اولیه در کشور انگلیس گذاشته شده است. اندازه های زمین و دروازه با واحد "یارد" که مخصوص کشور انگلیس است تعیین شده است. وقتی اندازه به متر تبدیل میشود گاها دقت بالا با اعداد رند نمیشود.


طول دروازه 7.32 متر و ارتفاع دروازه 2.4 متر است. در مقابل دروازه مستطیلی وجود دارد که به عنوان محوطه جریمه شاخته میشود و در مرکز زمین دایره ای وجود دارد که نقطه آغازین بازی است. شعاع دایره میانی میدان ۹٫۱۵ متر (۱۰ یارد) است. فاصله نقطه پنالتی تا خط دروازه ۱۱ متر (۱۲ یارد) است. دور نقطه کرنر یک‌چهارم دایره‌ای وجود دارد که شعاع آن ۱ متر (۱ یارد) است. طول محوطه جریمه ۴۰ متر (۴۴ یارد) است.
 

اندازه زمین فوتبال

 

قوانین بازی فوتبال سال 1401

 

 • فوتبال در دو نیمه 45 دقیقه ای انجام میشود. وقت اضافه را نیز داور تعیین میکند. در کل بازی 90 دقیقه ای است.در بازی‌های حذفی و رفت و برگشتی، گاهی، در صورت تساویِ نتیجه، وقت‌های اضافه و پنالتی نیز به آن افزوده می‌شود. فوتبال ضوابطی دارد که قوانین فوتبال نامیده می‌شوند و نمی‌توان بر خلاف آن‌ها عمل کرد.
 • در هر تیم 11 بازیکن در زمین خواهد بود. هر تیم یک دروازه بان دارد که تنها بازیکنی است که اجازه گرفتن توپ با دست را دارد. هر بازیکن که مرتکب خطا شد کارت زرد دریافت میکند و با دریافت کارت زرد دوم کارت قرمز گرفته و از بازی اخراج میشود.سه بازیکن در هر بازی میتواند تعویض شود و این تعویض با اجازه داور انجام میشود.
 • در صورت خطا در محوطه جریمه ضربه پنالتی باید زده شود.

 

پنالتی

 

 • لباس های دو تیم باید رنگ های متمایز داشته باشند و با داوران کاملا قابل تشخیص باشند. لباس رسمی تیم ها پیراهن و شورت ورزشی همراه با جوراب ساق بلند و کفش مخصوص است.
 • بیرون رفتن توپ از زمین بازی را متوقف میکند.
 • آخرین تغییرات اعمال شده قوانین فصل 23-2022 (سال 1401) که به صورت رسمی در سایت فیفا درج شده است مربوط به قوانین تعویض‌ها در هر بازی و ضربات پنالتی میباشد. 
 • تغییر دیگی که  در قوانین صورت گرفته مربوط به ضربات پنالتی میباشد که جایگاه دروازه‌بان را در هنگام زدن ضربه مشخص کرده است. قوانین قبلی مربوط به ضربه پنالتی می‌گفت که وقتی ضربه زده می‌شود حداقل یکی از پاهای دروازه‌بان باید خط دروازه را لمس کرده یا روی آن باشد.در این صورت بارها تردیدهایی در این باره پیش می‌آمد که یکی از پاها پشت خط دروازه و دیگری جلوتر از خط دروازه قرار داشت یا نه و در صورت مهار توپ بحث و جدل درباره تکرار پنالتی زیاد بود.اما در قوانین جدید این مورد تغییر کرده و کلمه «پشت خط» به این مورد اضافه شده است و مشخص شده که حداقل یکی از پاهای دروازه ‌بان در هنگام زدن ضربه باید پشت خط دروازه قرار داشته باشد. به این ترتیب شرایط برای تعیین لزوم تکرار ضربه پنالتی نیز واضح‌تر شده است.


ورزش فوتبال چند دارو دارد؟

 

هر بازی فوتبال توسط داوری قدرتمند که توانایی اجرای همه قوانین فوتبال در زمین را داشته ‌باشد، اداره می‌شود. داوران تنها در صورت مشورت با کمک‌داوران یا داور چهارم؛ نظر خود را تغییر می‌دهند یا تصمیم خود را فسخ می‌کنند. در بازی فوتبال دو کمک‌ داور وجود دارد که میتوانند به تصمیمات نادرست داور وسط اعتراض کنند. آن‌ها برای کنترل درست بازی معمولاً حدود ۹٫۱۵ متر (۱۰ یارد) از خط عرضی زمین فاصله ‌دارند. داور چهارم نیز یکی دیگر از مقامات داوری است که بیرون زمین قرار دارد و مسئولیت‌هایی هم‌چون هماهنگی تعویض بازیکن‌های تیم‌ها را برعهده‌دارد. 


از سال 2012، دو داور به‌طور آزمایشی روی خط دروازه‌ها ایستادند و کمک‌داوران را در تصمیم‌گیری به‌ویژه تصمیم‌گیری‌های منطقه پنالتی کمک کردند. چندی پیش، فیفا به فدراسیون‌های عضو خود اعلام‌کرد که آن‌ها می‌توانند در صورت داشتن فناوری لازم، از فناوری گل–لاین استفاده‌کنند و این فناوری در جام جهانی فوتبال 2014 و همان سال در لیگ برتر انگلیس مورد استفاده قرار گرفت. 
فناوری گل–لاین روشی است که اعلام می‌کند آیا توپ از خط دروازه رد شده‌است یا خیر و دستیار الکترونیکی داور محسوب می‌شود. امکان‌دارد که در اثر سرعت بسیار توپ، داور درست نبیند که آیا توپ از خط دروازه گذشته ‌است یا خیر و دچار اشتباه شود و این فناوری گذشتن یا نگذشتن توپ از خط دروازه را از طریق ساعت داور، به او اعلام می‌کند.

جام جهانی فوتبال از بزرگ‌ترین رویدادهای ورزشیِ جهان است که هر چهار سال یک بار در یکی از کشورهای جهان روی می‌دهد. علاوه بر این، مسابقات بین‌المللی دیگری مانند بازی‌های المپیک تابستانی، جام کنفدراسیون‌ها، جام باشگاه‌های جهان، جام ملت‌های اروپا و لیگ قهرمانان اروپا نیز رایج است. لیگ‌های متعددی ازجمله لالیگا و لیگ برتر انگلستان در کشورهای مختلف به‌وجود آمده‌اند که نوعی مسابقات داخلی محسوب می‌شوند.
 

 

فوتبال بانوان


نخستین بازی فوتبال بانوان در سال ۱۸۹۵ در انگلستان انجام‌گرفت که در آن بازی لندن شمالی با نتیجهٔ ۱–۷ لندن جنوبی را شکست‌داد. در سال ۱۹۲۰، نخستین بازی بین‌المللی فوتبال بانوان انجام‌گرفت که در آن بازی باشگاه فوتبال بانوان دیک کر و تیم ملی فوتبال بانوان فرانسه صورت‌گرفت که فرانسه ۰–۲ شکست‌خورد.
 در همین سال، بیشترین تماشاگر فوتبال بانوان (۵۳٬۰۰۰ تماشاگر) تاکنون به تماشای بازی باشگاه فوتبال بانوان دیک کر و باشگاه فوتبال بانوان اس‌تی هلن نشستند. تیم بانوان دیک کر در این بازی ۰–۴ پیروزشد.

 

فوتبال بانوان

 

هرچند که فوتبال بانوان در سده بیستم میلادی و امروزه به محبوبیت‌های بسیاری دست پیدا کرده‌است، همیشه زیر سایه فوتبال مردان بوده و بانوان بر این باورند که فوتبالشان باید با فوتبال مردان برابر باشد. این رویداد که ورزش مردان و بانوان برابر باشد، احتمال‌دارد به‌ زودی در ورزش‌هایی مانند هندبال، والیبال و تنیس رخ‌دهد، اما این رویداد در فوتبال غیرممکن به‌نظر می‌رسد. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات فوتبال بانوان روحیهٔ خشونت‌آمیز آن است؛ به‌ویژه هنگامی که قواعد و قوانینی برای فوتبال تعریف نشده‌بود.
 حتی امروزه، با همه قوانین عادلانهٔ بازی این مشکل به‌طور کامل حل نشده‌است. با شکل‌گیری اتحادیه فوتبال انگلستان در سال ۱۸۶۳، مجموعهٔ قوانین استانداردسازی‌شدند و خشونت در زمین ممنوع‌شد. هم‌اکنون تیم ملی فوتبال بانوان ایالات متحده آمریکا در رتبهٔ یک تیم‌های ملی فوتبال قراردارد. در المپیک سال ۱۹۹۶، فوتبال بانوان به برنامهٔ المپیک افزوده‌شد.

تیم ملی فوتبال بانوان ایالات متحده آمریکا چهار بار در سال‌های ۱۹۹۶ در آتلانتا، ۲۰۰۴ در آتن، ۲۰۰۸ در پکن و ۲۰۱۲ در لندن موفق به کسب مدال طلا شدند. بانوان آمریکا در بازی پایانی المپیک ۲۰۰۰ در سیدنی، از تیم ملی فوتبال بانوان نروژ شکست‌خوردند و کسب مدال نقره نائل‌آمدند

 

 

انواع فوتبال

 

بازی‌ها و ورزش‌های متفاوتی وجود دارند که از تبار فوتبال هستند و نوعی از فوتبال محسوب می‌شوند. از این بازی‌ها و ورزش‌ها می‌توان به

 • فوتبال پنج‌نفره
 • فوتسال
 •  فوتبال ساحلی
 •  فوتبال سالنی
 •  فوتبال خیابانی
 • فوتبال آزاد 
 • فوتبال پارالمپیک (فوتبال معلولان)

اشاره نمود.


فوتبال پنج‌نفره یکی از انواع فوتبال است که توسط کنفدراسیون بین‌المللی ورزشی نابینایان و با استفاده از قوانین فیفا اداره می‌شود.
فوتسال یکی از ورزش‌های مهم درون سالنی فوتبال است و منشأ شکل‌گیری آن به سال ۱۹۳۰ در کشور اروگوئه بازمی‌گردد.
فیفا ورزش فوتبال ساحلی را با استفاده از مسابقات، دوره‌های آموزشی و دیگر اقدامات پیشرو به‌منظور تشویق مردم در سراسر جهان ترویج و سازمان‌دهی کرده‌است.

فوتبال سالنی نیز نوعی فوتبال است که دو تیم شش‌نفره بر روی چمن مصنوعی هاکی اجرا می‌کنند.
فوتبال آزاد یک نوع فوتبال هنری و خلاقانه‌است که برای انجام آن فقط به یک توپ نیاز است. فوتبال پارالمپیک نیز نوعی فوتبال است که مخصوص معلولان است و توسط فدراسیون بین‌المللی ورزشی معلولان طبق قوانین فیفا اداره می‌شود. فوتبال پارالمپیک برای معلولانی که ناتوانی جسمی دارند و نمی‌توانند مانند بازیکنان فوتبال عادی فوتبال بازی‌کنند، درست شده‌است. فوتبال هفت‌نفره از انواع دیگر فوتبال است که با استفاده از قوانین فیفا انجام می‌گیرد و در بازی‌های پارالمپیک نیز انجام می‌شود.

فوتبال دستی یکی از بازی‌ها و ورزش‌های مربوط به فوتبال است که میان دو یا چند نفر انجام می‌گیرد و دارای ۸ میلهٔ افقی (۴ میله برای هر بازیکن) است. آدمک‌هایی به میله‌ها وصل شده‌اند که با حرکت طولی میله‌ها، آن‌ها به توپ ضربه می‌زنند و گل‌زنی می‌کنند.

راگبی یکی از انواع فوتبال است که هر تیم ۱۵ بازیکن (در اتحادیهٔ راگبی) یا ۱۳ بازیکن (در لیگ راگبی) در زمین‌دارد و با توپی بیضی‌شکل (تخم‌مرغی‌شکل) انجام می‌شود. هردو اتحادیه و لیگ راگبی از سبک فوتبال ریشه گرفته‌شده و در مدرسهٔ راگبی انگلستان بازی می‌شده‌است. این بازی برای نخستین‌بار توسط ویلیام وب الیس در مدرسه راگبی انگلستان انجام‌گرفت.

 

 اصطلاحات فوتبالی

 

مسابقهٔ فوتبال

به بازی که در آن بازی فوتبال انجام می‌گیرد، مسابقهٔ فوتبال می‌گویند.

 

زمین فوتبال

 به زمینی که بازی فوتبال در آن انجام می‌گیرد، زمین فوتبال می‌گویند که در شرایط استاندارد می‌بایست پوشیده از چمن طبیعی یا مصنوعی باشد و شامل مناطقی از جمله محوطه جریمه است. فوتبال بر روی زمین‌های خاکی کوچه‌ها و خیابان‌ها نیز انجام می‌گیرد و آن‌ها نیز زمین فوتبال به شمار می‌روند.

 

تیم فوتبال

به مجموعه‌ای از بازیکنان فوتبال گفته می‌شود که در یک مسابقه با هم متحد و هم‌هدف هستند.

  

مربی فوتبال 

فردی که فوتبال نقش تربیت و سازماندهی بازیکنان تیم (از نظر جسمی و روحی) جهت کامیابی در مسابقات را بر عهده دارد. در فوتبال امروزی هر تیم چندین مربی دارد که وظایف به صورت تفکیک‌شده بین آن‌ها تقسیم می‌شود. سرگروه مربیان تیم، سرمربی نامیده می‌شود.

 

سیستم فوتبال

سیستم یا آرایش تیمی، نشان‌دهنده طرز چیرمان بازیکنان یک تیم در زمین است. آرایش هر تیمی متناسب با رویکرد دفاعی یا تهاجمی آن تیم، توانایی بازیکنان و عوامل دیگر است.

 

کاپیتان

کاپیتان یکی از بازیکنان است که وظیفه رهبری تیم در زمین بازی را بر عهده دارد و با بستن بازوبند به بازوی چپش، از دیگر بازیکنان متمایز می‌شود.

 

دروازه‌بان

دروازه‌بان هر تیم وظیفه جلوگیری از ورود توپ به دروازه خودی را بر عهده دارد و لباس وی از سایر بازیکنان تیم متمایز است. وی تنها بازیکن تیم است که اجازه دارد توپ را (در محدوده مشخص) با دست لمس نماید.

 

مدافع

به بازیکنی گفته می‌شود که محل جای‌گیری او در زمین خودی است و میان دروازه‌بان خودی و مهاجم حریف قرار می‌گیرد و وظیفهٔ اصلی وی مقابله با حمله تیم حریف است. مدافعان خود به انواع مدافع مرکزی، مدافع کناری، سوییپر، مدافع جلو و مدافع آزاد (لیبرو) دسته‌بندی می‌شوند.

 

هافبک

به بازیکنی گفته می‌شود که معمولاً در میانهٔ زمین بازی می‌کند و به زیر مجموعه‌هایی از جمله هافبک هجومی، هافبک دفاعی، هافبک میانی و هافبک کناری تقسیم می‌شود. وظایف اصلی هافبک، رساندن توپ به مهاجمان برای گل‌زنی و کمک به مدافعان برای جلوگیری از گل‌خوردن است.

 

مهاجم

به بازیکنی گفته می‌شود که در خط جلو بازی می‌کند و نزدیک‌ترین بازیکن هر تیم به دروازهٔ حریف است. وظیفه اصلی مهاجم گلزنی است. مهاجم زیر مجموعه‌های مختلفی مانند مهاجم نوک، مهاجم کنار و مهاجم کاذب دارد.

 

بازیکن ذخیره

بازیکن فوتبالی است که بر روی نیمکت می‌نشیند و در مسابقات استاندارد، حداکثر ۳ بازیکن ذخیره می‌توانند جایگزین بازیکنان اصلی شوند.

 

هت‌تریک در فوتبال

اگر یک بازیکن در یک مسابقه سه بار یا بیشتر گل‌زنی کند؛ می‌گویند او هت‌تریک کرده‌است.

 

کلین شیت (دروازه بسته)

هنگامی که یک تیم در یک مسابقه هیچ توپی وارد دروازه‌اش نشود؛ می‌گویند آن تیم (یا دروازه‌بان آن تیم) کلین شیت (دروازه بسته) انجام داده‌است.

 

دیواره دفاعی

یک ردیف از بازیکنان فوتبال است که شانه به شانه یک‌دیگر می‌ایستند و تلاش می‌کنند جلوی شوت بازیکنان حریف به دروازه خودی را در زمان نواخت ضربه ایستگاهی مستقیم بگیرند. این ردیف انسانی می‌بایست حداقل ۱۰ یارد از توپ کاشته‌شده فاصله داشته باشد.

 

آوانتاژ در فوتبال

قانونی است که به داور اجازه می‌دهد در مواردی که خطایی را روی بازیکنی تشخیص داده‌است، اگر تشخیص دهد که در جریان ماندن بازی به نفع بازیکن هدف خطا است، اعلام خطا نکند و بازی را ادامه دهد.

 

بوفون

 

سوالات رایج در مورد ورزش فوتبال

 

فوتبال مدرن از کدام کشور سرچشمه گرفته شده است؟

 

✔️ فوتبال به شکلی که اکنون رواج دارد از انگلستان سرچشمه گرفته شد. این ورزش در میان طبقه کارگر انگلیس رواج داشت و از این کشور به سایر نقاط دنیا منتقل شد.

 

فوتبال ورزش کدام کشور است؟

 

✔️ فوتبال ورزش بسیار محبوبی است و در تمام کشور های دنیا به این ورزش اهمیت میدهند. اما در برخی کشورها مثل برزیل، آرژانتین، انگلیس جایگاه بسیار ویژه ای دارد.

 

دور زمین فوتبال چند متر است؟

 

✔️ طول زمین فوتبال ۹۰ تا ۱۲۰ متر و عرض آن ۴۵ تا ۹۰ متر است. بنابراین حداکثر دور زمین فوتبال 390 متر خواهد بود.

 

تیم فوتبال چند نفره است؟

 

✔️ یک تیم فوتبال 11 نفر بازیکن دارد. 10 نفر بازیکن در نقش های هافبک، دفاع، حمله و..  و یک بازیکن دروازه بان است. 

 

ورزش فوتبال چه نوع ورزشی است؟

 

✔️ ورزش فوتبال یک ورزش گروهی و مسابقه ای است. این ورزش بین دو تیم یازده نفره برگزار میشود و هر تیم که بتواند در 90 دقیقه گل بیشتری به ثمر برساند برنده مسابقه خواهد شد.

 

 

10 ستاره مسلمان دنیای فوتبال


ستاره‌های بزرگ دنیا با اعتقادات‌شان وارد میدان مبارزه می‌شوند؛ با همه آنچه از آن نیرو می‌گیرند و با همه آنچه كه قلب‌شان را قوی‌تر می‌كند. بعضی‌ها عقاید خرافی دارند، ورد می‌خوانند و جادو می‌كنند. گروهی به نیروهای پاهای‌شان ایمان دارند و گروهی هم متافیزیك را به عقلانیت فوتبال پیوند زده‌اند؛ متافیزیكی از جنس اعتقاد به عقاید مذهبی.

دنیای فوتبال پر است از مردان ستاره مسلمانی كه در فرصت‌های استثنایی، بعد از هر بار گل زدن، اعتقاد خود را ثابت و البته علنی كرده‌اند؛ نمایشی غروربر‌انگیز كه هیچ وقت، هیچ ترس و ابایی از آن نداشته‌اند. با افتخار سجده بر زمین زده‌اند و با غرور سرشان را بالا گرفته‌اند. این 10 مورد، مشت نمونه خروار هستند؛ همان‌هایی كه حالا اول اسم‌شان ستاره مسلمان شنیده می‌شود و بعد نام‌شان می‌آید.

اریك آبیدال؛ برنده جدال با سرطان

بازیکنان فوتبال, بازیکنان مسلمان فوتبال جهان, ستاره های مسلمان فوتبال

اریك آبیدال در اواسط  دوران جوانی به اسلام روی آورد

وقتی سال 2011 به جای كاپیتان بارسلونا روی سكوی افتخار رفت و به پاس بازگشت موفقیت‌آمیز از سرطان كبد، جام لیگ‌قهرمانان را به عنوان اولین بارسایی بالای سر برد، یك قهرمان بزرگ بود.  اریك آبیدال، مدافع فرانسوی سابق بارسلونا مسیحی به دنیا آمد اما به قول خودش در اواسط دوران جوانی، اسلام را دین كامل‌تری یافت و مسلمان شد.

مصاحبه مشهور اریك آبیدال در این باره از خاطره‌ها محو نمی‌شود: «اعتقاد ویژه به خداوند باعث بهبود من شد. می‌دانستم او دراین مبارزه سخت مرا یاری می‌كند.»  اگر می‌پرسید او از چه مبارزه‌ای حرف می‌زند، باید بدانید اریك15 مارس 2011 متوجه وجود توموری در كبدش شد و مبارزه با سرطان را شروع كرد. تاریخ مسلمان شدن او هم به همان دوران برمی‌گردد. سرانجام هنگامی كه 18 دسامبر 2012 به‌طور كامل سرطان را شكست داد، جشنی بزرگ به افتخارش برپا شد.


ابو دیابی؛ قاری قرآن

ابو دیابی, بازیکنان مسلمان فوتبال جهان, ستاره های مسلمان فوتبال

ابو دیابی، از ستاره های مسلمان فوتبال جهان

ابو دیابی در بین همه بازیكنان مسلمان دنیا یك نمونه خاص است چرا كه علاوه بر دانش قرآنی، صدای دلنشینی هم دارد و بارها در رختكن آرسنال با صوت زیبا قرآن را قرائت كرده است. ابو دیابی در روزهایی كه اخباری مبنی بر حضور یك عضو سابق آرسنال در جمع داعشی‌ها به گوش می‌رسید، از سوی برخی‌ به همكاری با این سازمان محكوم شده بود اما جواب انتقادات را با بازی‌های خوب در میدان و اخلاق نیكو در بیرون میدان داد.

دیابی بین همه بازیكنان فصل قبل به بی‌توجه‎ترین بازیكن به ظواهر معروف شده بود و به همین دلیل مدام با او شوخی می‌كردند. ابو در بازی‌های آرسنال، گرد‌نبندی به گردن دارد. دیابی می‌گوید این گردنبند برایش خوش‌شانسی به ارمغان می‌آورد و عملكردش در طول بازی را بهبود می‌بخشد.


مسعود اوزیل؛ ماجرای عبادت

مسعود اوزیل, بازیکنان مسلمان فوتبال جهان, ستاره های مسلمان فوتبال

مسعود اوزیل با قرآن كریم آشنایی عمیقی دارد

تصویرغالبی كه ما از مسعود اوزیل در آرسنال به یاد می‌آوریم، خلوت چند دقیقه‌ای‌اش با خداوند قبل از شروع هر بازی است. این مهاجر ترك با قرآن كریم آشنایی عمیقی دارد، بیشتر اوقات قبل از شروع هر بازی به سبك همه مسلمانان دو دستش را سمت آسمان می‌گیرد و از خداوند طلب حمایت می‌كند.

جالب است بدانید خانواده شش نفری او هم همگی مذهبی هستند. چندی قبل یكی ازمجلات زرد آلمان ازسطحی بودن اسلام‌گرایی اوزیل حرف زد كه واكنش بازیكن سابق شالكه و رئال‌مادرید را در پی داشت. مسعود در جواب از دوران دشوار اجدادش در زمان امپراتوری عثمانی گفت! به گفته هم‌تیمی‌ها، او بیشتر اوقات وقتی در رختكن تعداد كمی بازیكن وجود دارد، مدت زیادی را صرف دعا و حرف زدن با خداوند می‌كند.

سامی خدیرا؛ آرامش و نیكوكاری

یكی از ستاره‌های فوتبال آلمان درجام‌جهانی 2014 از وقتی كنار پدر مسلمان تونسی و مادر مسیحی آلمانی‌اش رشد كرد، یاد گرفت به جز  دینی كه خودش انتخاب كرده (اسلام)، به سایر ادیان هم  احترام بگذارد. او برخلاف مسعود اوزیل، نیایش خاصی نمی‌داند یا حداقل راز و نیاز با خداوند را رسانه‌ای نمی‌كند اما موسسات خیریه متعددی كه او در آنها نقش مهمی دارد و كودكان بی‌سرپرست تحت تكلفش، نشان می‌دهد در زمینه اصول مذهبی تا چه اندازه عملگراست.

سامی خدیرا, بازیکنان مسلمان فوتبال جهان, ستاره های مسلمان فوتبال

سامی خدیرا یكی از ستاره‌های فوتبال جهان است که دین اسلام را برای خود انتخاب کرده است

سامی مه‌2011 با همسر فعلی‌اش آشنا شد و دسامبر 2012 با او روی جلد مجلات رفت؛ نه به خاطر عملكرد درخشان بلكه به دلیل داشتن یك زندگی آرام، كنار یك همسر مسیحی! خدیرا اخیرا در گفت‌وگویی از نقش مثبت ایمان در زندگی و فوتبالش حرف زد.

نوری شاهین؛ مرد تصمیم‌های ناگهانی

بازیکنان فوتبال, بازیکنان مسلمان فوتبال جهان, نوری شاهین

نوری شاهین یکی از ستاره های مسلمان فوتبال جهان

یك ازدواج پرماجرا می‌توانست نوری شاهین را از دایره مسلمانان خارج كند اما با همسرش كه دخترعموی او هم بود، به توافق رسید و برخلاف اكثر اعضای خانواده‌اش مسلمان ماند. نوری شاهین به عنوان یكی از بازیكنان طراز اول دنیای فوتبال به اندازه معتقدترین مسلمانان به دین خود پایبند است.
بازیکنان فوتبال, بازیکنان مسلمان فوتبال جهان, ستاره های مسلمان فوتبال

نوری شاهین و همسرش

نوری شاهین هر چه در زمین بازی پرجنب و جوش است، اما بیرون میدان حاشیه‌ خاصی ندارد و بارها اعلام كرده هدف اول و آخرش زندگی در زادگاه پدر و مادرش در آب و هوای جالب وطن است؛ اتفاقی كه البته به زودی برای او رخ خواهد داد و احتمالا با دست پر و تجربه‌ای مناسب برای گذراندن سال‌های پایانی دوران حرفه‌ای‌اش به ترکیه برمی‌گردد.

 

فرانك ریبری؛ ستاره ستاره‌ها 

بازیکنان فوتبال, بازیکنان مسلمان فوتبال جهان,فرانك ریبری
فرانك ریبری، از ستاره های مسلمان فوتبال جهان
فرانك ریبری مردی برای همه فصول فوتبال است. او كه به دلیل یك تصادف شدید خانوادگی در دو سالگی، بخشی از صورتش را از دست داد، حدود سه سال پیش نام خود را به بلال یوسف محمد تغییر داد. روحیات درونی فرانك در تضاد با رفتارهای شاد و پرنشاطش است. فرانك ریبری سابقه خوانندگی در یك كلیپ طنز را دارد و علاوه بر این در تبلیغات هم ظاهر می‌شود. ستاره بایرن به حدی به اعتقاداتش پایبند است كه حاضر نیست جوایزی را كه بعد از  هر بازی بوندس‌لیگا اهدا می‌شود و با شئونات او در تضاد است، بپذیرد.


فردریك كانوته؛ حامی فلسطین

فردریك كانوته, بازیکنان مسلمان فوتبال جهان, ستاره های مسلمان فوتبال
فردریك كانوته در حال حاضر در كمپین حمایت از آزادیخواهان جهان به فعالیت مشغول است
نوع ساده اما خاص شادی گل او، پس از هر بار گلزنی برای سویا درخاطره علاقه‌مندان نقش بسته است. فردریك كانوته خیلی ساده، انگشت اشاره دو دستش را سمت آسمان می‌برد و از خدا تشكر می‌كند. فردریك كانوته در حال حاضر در كمپین حمایت از آزادیخواهان جهان به فعالیت مشغول است؛ كاری كه در دوران بازی به اشكال دیگری انجام می‌داد. او در دوران مقاومت مردم فلسطین و كشتارهای گسترده از سوی رژیم صهیونیستی پس از گلزنی در یك بازی، عبارت چاپ شده روی زیرپیراهنش را نشان داد؛ «فلسطین باید آزاد شود!» پس از این اتفاق نیمه‌سیاسی، فردریک با موجی از تحسین و انتقاد روبه رو شد. فردریك كانوته در تمام سال‌های بازی با تبعیت از اصول اسلام، همیشه هوادار، ضعیف‌تر بود و تا پایان دوران فوتبالش هم از موضع خود كوتاه نیامد.

سمیر نصری؛ تبریك معروف

بازیکنان فوتبال, بازیکنان مسلمان فوتبال جهان, ستاره های مسلمان فوتبال
سمیر نصری ستاره جوان و مسلمان فرانسوی
سمیر نصری ستاره جوان فرانسوی روز عید فطر 3 سال پیش، پس از گلزنی درلباس منچستر‌سیتی، تی‌شرتی با نوشته‌ «عید مبارك» را به نمایش گذاشت. كمی قبل‌تر درجریان یورو 2012، كاری انجام داد كه قبلا فقط از عهده پل گاسكوئین برآمده بود؛ گل زدن به هم‌باشگاهی وقت در لباس ملی. او در بازی با انگلیس، دروازه هم‌باشگاهی‌اش، هارت را باز كرد و دردل تاریخ جا گرفت.

بازیکنان فوتبال,فوتبالیست های مسلمان, ستاره های مسلمان فوتبال
سمیر نصری به وضوح از مسلمان بودن خود حرف می‌زند
جاذبه‌های شهر منچستر او را شیفته خود نكرده و سمیر به وضوح از مسلمان بودن خود حرف می‌زند. نصری در امور خیریه هم دستی دارد و یك بنیاد خیریه راه‌اندازی كرده است.

كریم بنزما؛ سخاوتمند و بزرگ

بازیکنان فوتبال, بازیکنان مسلمان فوتبال جهان, ستاره های مسلمان فوتبال
بنزما در دوران جوانی به شكلی محسوس‌تری مسلمان بود
یكی از بزرگ‌ترین ستاره‌های حال حاضر فوتبال دنیا در كنار تمام درخشش‌های درون زمین، بیرون میدان هم شخصیتی خاص و فعال دارد. او كه هرگز تظاهر به اسلام‌دوستی نكرده، سال‌ها قبل دو كودك را زیر چتر حمایت خود گرفت و دركشورش، فرانسه هم پای ثابت امور خیرخواهانه است. بنزما هر چند برخلاف بسیاری از فوتبالیست‌ها، مركز خیریه‌ای به نام خودش ثبت نكرده اما بیشترین سهم در موسسه نگهداری ازكودكان سرطانی در مادرید و كشورش فرانسه را دارد.

بنزما در دوران جوانی به شكلی محسوس‌تری مسلمان بود؛ با این حال در دوران فعلی هم اعتقاداتش را از دست نداده و در مهمانی‌های رئال‌مادرید، تن به مصرف مشروبات الكلی نمی‌دهد. كریم درطول دوران حرفه‌ای‌اش به مرور آرام‌تر شده و به نظر می‌رسد این روزها، با کارهای خیریه‌اش ، بیرون میدان هم گل می‌زند.

دمبا با؛ سجده شكر

فوتبالیست های مسلمان, بازیکنان مسلمان فوتبال جهان, ستاره های مسلمان فوتبال
دمبا با از فوتبالیست های مسلمان جهان
كلیدی‌ترین تصویر به جا مانده از دمبا با، سجده شكری است كه به عادت همیشه‌اش،  پس از باز كردن دروازه لیورپول در لیگ برتر انجام داد. مهاجرزاده پاریسی پس از هر گلی، شادی متفاوتی غیر از سجده شكر به نمایش نگذاشته است.

بازیکنان فوتبال, بازیکنان مسلمان فوتبال جهان, ستاره های مسلمان فوتبال

دمبا با از فوتبالیست های مسلمان جهان
بعد از آن گل معروف و گرفتن جام قهرمانی از لیورپول، حالا در بشیكتاش از گزارشگر گرفته تا هوادار را طرفدار خود و گل‌های زیبایش كرده است. پای ثابت روزه‌داری در ماه رمضان هنوز شگفتی‌های زیادی در آستین دارد.

 

 

عکس ورزش فوتبال

 

عکس ورزش فوتبال  عکس ورزش فوتبال  عکس ورزش فوتبال

 

عکس ورزش فوتبال  عکس ورزش فوتبال  عکس ورزش فوتبال